Historie skupiny Dimmu Borgir

25. srpna 2006 v 18:25 |  Dimmu Borgir
Dimmu Borgir je melodicko- blackmetalová kapela pocházející z Norska. Název si kapela vypůjčila od lávové krajiny plné tajemných jeskyní a skalních útvarů ležící na Islandu. Vše začalo v roce 1993, kdy činnost kapely zahájili Shagrath, Silenoz a Tjodalv. Krátce po založení se do kapely přidal Brynjard Tristan, který hrát na baskytaru a na klávesy hrál Stian Aarstad. A tak se zrodili Dimmu Borgir.
Svou kariéru počali vydáním EP s názvem Inn I Evighetens Morke v roce 1994. To se metalovým fanouškům líbilo a během několika málo týdnů bylo vyprodáno. Na konci roku 1994 vydali první plnohodnotné album For All Tid, které se dočkalo velkého ohlasu.
V roce 1996 vydala kapela další plnohotnotné album s názvem Stormblast. Skupina se stávala více známou a obsadila si dobrou pozici na black metalové scéně. Tato i první deska byly psány v norštině, ale po vydání začali Dimmu Borgir psát texty anglicky. V roce 1996 vydali ještě mini-CD s názvem Devil's Path.
Další album vydala skupina v roce 1997 a pojmenovali jej Enthrone Darkness Triumphant. Toto album dosáhlo vysokých prodejních čísel - více než 150 000 kusů. Vysoké prodeje způsobily, že mnozí začali DB označovat za komerční skupinu.
Po nahrání EDT kapala najala Astennua jako výpomocného kytaristu na živá vystoupení. Během turné k EDT byl vyhozen Stian Aarstad. Jeho náhradníkem se stala Kimberley Goss, která kapelu ale po krátké době opustila. Novým klávesistou se stal Mustis, který účinkuje v DB i teď.
V roce 1998 byla vydána reedice alba For All Tid. Liší se barevným obalem a taky bonusovými skladbami. Ve stejném roce vyšlo i mini- CD Godless Savage Garden.
Nahrávání alba Spiritual Black Dimmensions probíhalo ve studiu Abyss. 1.března 1999 album vydali. Po nahrání se rozhodl kapelu opustit Nagash. Jeho nástupcem se stal I.C.S. Vortex z kapely Borknagar. Měsíc po uvedení SBD vydali DB spolu s Old Man's Child split album Sons Of Satan Gather for Attack.
Na počátku koncertního turné 1999 se rozhodl skupinu opustit Tjodalv. Ke kapele se přidal Nick Barker, bývalého bubeníka Cradle of Filth.
Další album chtěli nahrát již v březnu 2000, ale skupina ještě neměla dokončen všechen materiál a proto se nahrávání odložilo. Ve steejném roce byl vyhozen kytarista Astennu a jako náhradu přijali Galdera. V této sestavě začali na podzim 2000 nahrávat album Puritanical Euphoric Misanthropia. Do studia si skupina přizvala strunnou část Gothenburgského symfonického orchestru. Díky tomuto albu se skupina stala držitelem norské Grammy Award.
V březnu 2001 kapela vyrazila na turné, kde prezentovala své nové album. 18. května dorazila skupina i do České republiky.Ke konci roku vyli mini- CD Alive In Torment. V květnu dalšího roku připravili DB své první DVD s názvem World Misanthropy. Na tomto DVD se nachází živé záznamy, videoklipy, rozhovory a další materiály...
Po vydání DVD začala skupina pracovat na materiálu pro nové album Death Cult Armageddon. Na skládání alba pracovali dva roky. Vydali jej 8.9.2003. Za toto album získala skupina podruhé norské ocenění Grammy.
Ke skladbě Progenies Of A Great Apocalypse skupina natočila svůj první profesionální videoklip.Po vydání alba se skupina vydala na celosvětové turné a zúčastnila se Ozzfestu.
Na začátku roku 2006 vydali reedici alba Stormblast.
Já osobně mám nejraději album Death Cult Armageddon. Jejich hudbu mám ráda, i když v poslední době už ne tolik jako dřív. Ale neříkám, že nikdy nepustím.... Moje oblíbená píseň od DB je Progenies Of A Great Apocalypse a je to vlastně první píseň, co jsem od nich slyšela....
Autor : Nocturnal Daemon, informace jsem čerpala ze Stephanových stránek (Oblíbené stránky → Dimmu Borgir)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bol. Metalista Bol. Metalista | Web | 25. srpna 2006 v 19:21 | Reagovat

U Satana! Jaktože jsem si tě tu ještě nevšiml? Druhej metalista na blog.cz a já o něm ještě nevidím. Vítám tě do klubu chlape =)

Jinak k článku: chybí mi tu dvě věci, jednak předělávka Stormblast z počátku letošního roku, to je událost myslím velmi pozoruhodná, poněvadž kompletní znovunahraná re-edice Stormblast je naprosto geniální a je to mé nejoblíbenější album Dimmu Borgir.

A druhá věc co mi chybí: tvůj názor. Co na ně říkáš?

2 jirka jirka | 18. června 2008 v 18:33 | Reagovat

Dimmu Borgir jsou super budu satanistou je mi teprv 12 let

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama