Rozhovor s Big Bossem - METAL BREATH ZINE č.42 (1/99)

8. června 2007 v 18:39 | rootan.net |  Root
Root jakoby se odmlčeli. Ano, nějakou dobu o nich nebylo skutečně nic slyšet, ale od roku 1999 se věci začínají znovu hýbat. Zdánlivý klid bude již brzy zapomenutý. Druhý rozhovor s brněnským kultem v historii Metal Breath proběhl v únoru toho roku. Na mých šestnáct připravených dotazů odpovídal Jiří "Big Boss" Valter, neodmyslitelná postava této skupiny.
"Které období nebo fáze Root pro tebe byla nejšťastnější a která naopak nejkrizovější?"
"Nevím, jestli bych měl nutně vyhledávat nejkrizovější období, neboť muzika je můj život a život je nádherný. Jasně, přicházejí krizová období, ale tím mám na mysli pouze tvůrčí krizi. Jinak Root je vlastně "krizová" kapela, protože nikdy neměla stabilní sestavu. Osobně za nejhorší období považuji dobu kolem let 1994 - 1996, kdy jsem Root rozpustil a rozhodl, že již nechci mít nic společného s touto smečkou. Nenávist mezi mnou a Blackiem dosáhla nezvládnutelných rozměrů."

"Od zatím poslední desky "Kärgeräs" již uběhlo několik let. Zhodnoť je vzhledem k předchozím třem studiovým albům ... Která z vašich čtyřech desek byla ve všech směrech nejúspěšnější a proč?"
"Deska "Kärgeräs" byla velice náročná pro Blackieaihohuhe (kurva, jak se to má skloňovat?) hudebním ztvárněním, protože to byl totální odklon od předchozích placek. Jenže v tom to právě vězí. My jsme se nikdy nezařadili a nebudem řadit do nějakých škatulek. Hrajeme a budeme hrát vždy jen to, co budeme cítit, že sedí k textu. Po vydání "Kärgeräs" nás mnoho blackmetalistů zatratilo, ale jsem rád, že daleko více jich zjistilo, že o "tom" to právě je! No a nejúspěšnější ve všech směrech? Nejvíce se prodalo "Zjevení", nejznámější je "Temple In The Underworld" a "Kärgeräs". Je zajímavé, že dost opomíjená deska je "Hell Symphony". Možná je to naše vina, neboť z této desky na koncertech nic nehrajeme."
"Po vydání zmíněného alba "Kärgeräs" jste ty i Blackie pracovali na svých sólových projektech. Pod tvým jménem Big Boss vyšlo nedávno již druhé CD nazvané "Belial's Wind". Připouštíš, že se jim - oproti minulému - přibližuješ své domovské skupině? Co tě k tomuto trochu nečekanému kroku vedlo?"
"Možná jsem podvědomě pokračoval v deskách "Zjevení" a "Hell Symphony". Pravdou je, že po natočení jsem tu podobnost nepřipouštěl, ale teď, když ji poslouchám, je mi to také jasné. Od desky "The Temple ..." se Root a jeho dvorní skladatel věnuje spíše epické muzice (což je dáno texty), takže ta průrazná jednoduchost mi spíše chyběla. Já velice miluji jednoduché zabijácké rytmy a rify. Proto je moje dvojka tak ocelová."
"S již zmíněným Blackiem máte navzájem nestálé problémy. Jde takto spolupracovat na společném materiálu? Není jeho příprava mnohem náročnější? Jsi přesvědčený, že vaše soukromé spory nelze urovnat?"
"Myslím si, že právě ten věčný a trvající konflikt v nás probouzí, básnicky řečeno, inspirační múzu. Po dlouhodobém boji jsme pochopili, že se s tím musíme naučit žít a naopak toho využít a nikoli se vyčerpávat nekonečnými a nikam nevedoucími hádkami. Daří se to. Nahrávání to nijak nekomplikuje. A co se týká skládání, děláme to formou kazet a diskuzí u piva. Naše spory opravdu nelze urovnat, neboť v podstatě žádné nemáme. My se prostě nenávidíme tak hluboce, až se máme rádi a obráceně. Nikdo z nás neví, proč. Anebo to někdo ví?"
"Obsah pátého CD Root "The Book" by měl být v této chvíli hotový. Kdy se vypravíte do studia? Jakou máš představu o tomto CD?"
""The Book" je opravdu hotová a do studia jdeme hned po koncertě k desátému výročí Root s tím, že ji budeme s přestávkami točit do konce dubna. Deska bude polokoncepční. Jeden starý muž najde tajemnou knihu a čte z ní jakási poselství, která zde kdosi zaznamenal. Nechávám na každém, co si v jakém textu najde. Jsou mnohovýznamové, jinotajné a mystické ..."
""Kärgeräs" bylo koncepční dílo, "The Book" bude polokoncepční. Kdo tě nejvíce inspiroval v psaní koncepčních desek?"
"Koncepčnost mých textů spočívá v neomezené fantazii mého geniálního mozku. Počkej si na dvojcédé "The Legend Nizostratio", kde vystupuje asi padesát postav, a potom ti bude vše jasné. Ale do té doby je ještě čas, neboť se jedná o tak rozsáhlé dílo, že nemá v našich dějinách metalu obdoby. I firma RedBlack musela uznat, že s vydáním se raději ještě počká."
"A s RedBlack souvisí i moje další otázka. Právě novinka vyjde u této brněnské (pouze divize M.A.B. Records - pozn.red.) firmy. Kdy se tak stane? S touto firmou jste podepsali exklusivní smlouvu na tři desky. Byla nabídka RedBlacku tak výhodná nebo jaký fakt vás vedl k této skutečnosti?"
""The Book" by měla vyjít v dubnu nebo v květnu. Předtím vyjde ještě dvojcédé "Zjevení" + "The Temple ..." s různými bonusovými skladbami, a to jako předkrm před pětkou. Proč zrovna RedBlack? Jednak jsme chtěli konečně zakotvit v Brně a druhak naše jednání bylo vedeno jasně, stručně a rychle. Všichni jsme věděli, co chceme a o co nám jde. Žádné kličkování, úhybné manévry a podrazy."
"Po delší době jste v minulém roce absolvovali více koncertů a festivalů. Jak často v současné době koncertujete a jakých reakcí se vám - ve srovnání s minulostí - dnes dostává?"
"Momentálně jsme koncertování zase omezili, neboť jsme hrozně líní a nechce se nám jezdit. Navíc se blíží natáčení, máme své projekty ... atd. Reakce fandů jsou obrovské a kdo byl například na Noci plné hvězd, mohl se přesvědčit na vlastní oči. Letos nás fandové budou moci vidět na Noci plně hvězd již na "A" scéně! Při této příležitosti bych chtěl upozornit všechny zájemce o naše koncerty, že veškeré sjednávání koncertů Root se již vyřizuje přímo se mnou na adrese: Jiří Big Boss Valter, Tábor 6, Brno, 616 00."
"Kde se nachází vaše nejlepší publikum? Kolikrát jste se ve své historii představili zahraničním příznivcům? Jak velký okruh lidí má o Root v zahraničí pojem?"
"V zahraničí jsme nikde nebyli, neboť nehodláme přistoupit na vyděračské podmínky zahraničních pořadatelů! Nejsme žádné "klobásy z balíkova", abychom hráli za párek v rohlíku a spali u někoho ve zkušebně na zemi. Konzultoval jsem tento postoj třeba s klukama od Moonspell a Anathemy a dali mi za pravdu. Naše nejlepší publikum? To se přece nehodí. Milujeme a nenávidíme všechny naše fandy a oni milují a nenávidí nás úplně stejně!"
"Na třináctý březen roku 1999 chystáte do brněnského Yacht clubu akci "Ten Years Of Root", jejíž slavnostní smysl je z názvu patrný. Co všechno mohou fandové od tohoto koncertu očekávat?"
"Ano, už je to tak. V sobotu 13. března 1999 slaví Root 10 let své existence. Na koncertě fandové uvidí všechny historické sestavy Root, uslyší oba naše projekty - Blackieho projekt Entrails a můj projekt Big Boss. Budou hrát i hosté, a to brněnští Asgard a českobudějovičtí Ingrowing. Budou zde všechny časopisy zabývající se muzikou, bude zde točit TV atd. A hlavně: bude se hrát, chlastat a žrát!!!"
"Není obvyklé, že se v Root střídají hudebníci rok od roku. Má i to nějaký vliv na směr vaší tvorby nebo vždy platí "diktátorská rovnice" Big Boss + Blackie = Root?"
"Odpověděl sis sám, platí diktároská rovnice Big Boss + Blackie = Root. To už musí být fakt něco, aby nás dotyčný přesvědčil, že jeho skladba bude na desce. Jako například Evilova skladba "Old Woman" na "Kärgeräs"."
"Co, kromě psaní textů, skládání hudby nebo jiných činností spjatých s muzikou, patří mezi tvé záliby? Máš vůbec čas věnovat se ještě něčemu dalšímu?"
"Samozřejmě, že se věnuji i jiným věcem. Dělám u firmy Videoboss, velice aktivně se věnuji alkoholu a masturbaci."
"Kde se v současné době nachází Církev Satanova, kterou jsi 1. října 1991 založil v tehdejším Československu? Funguje stále ve svém původním duchu?"
"Funguje stále a stále dobře. Již existují pobočky, z nichž nejaktivnější je pražská. Zájemci o informace mohou napsat na moji adresu."
"Dozvěděl jsem se, že kromě všeho máš ještě "další" skupinu sestavenou z úplně jiných lidí než Root. Premiérové vystoupení v Brně je prý již za vámi ... Odhal roušku tajemna okolo této formace ..."
"Ano, jedná se právě o můj projet Big Boss, u kterého je kuriozní to, že jej nahráli jiní lidé, než kteří v něm v současné době hrají. Dnes hraje v projektu Big Boss tato sestava: geniální bubeník Martin Škaroupka, superbasista a šéf FC Krabathor Igor Hubík, multikytarista Marek Šmerda a nejdlouhovlasatější kytarista našich končin, Libor Fausek, jinak bratr bubeníka Pandemie. Jsou to fakt řezníci a když hrají, tak já sám z nich na jevišti seru magi! Stal jsem se jejich fanouškem a asi jim povedu FC. Zájemci o koncerty se opět mohou ozvat na mou adresu."
"Jaký je tvůj vztah k alkoholu a drogám? Myslíš, že mohou člověku něco přinést, případně jej něčím obohatit?"
"Drogy já osobně nenávidím, ale každý ať si děla co chce. Je pravdou, že alkohol je také droga a právě proto to říkám. Já osobně chlastám jako to prase, takže vím, o čem mluvím. Co může přinést? Mě osobně uvolní, rozváže mi jazyk (protože jinak jsem dost nespolečenskej netvor) a když se opiju, tak je se mnou vcelku příjemné pokecat - alespoň dle vyjádření spolualkoholiků. Texty však píši zásadně střízlivý, protože alkohol jaksi uzavře brány do mě říše fantazie ... Psát pod jeho vlivem nelze, alespoň já to neumím."
"Jak za závěr nahlížíš do budoucnosti Root? Co byste rádi stihli ještě v tomto tisíciletí a jaké máte plány do toho, které se nezadržitelně přibližuje?"
"Budoucnost Root vidím naprosto jasně. Bude existovat, dokud bude jeden z nás dvou (já nebo Blackie) dýchat. Chystáme ještě spoustu desek, ale ať se nikdo neplete, neboť do nového tisíciletí zbývají ještě celé dva roky, protože nové začíná až 1. ledna 2001. A do té doby stihneme alespoň ještě jednu desku Root a po jedné nebo dvou deskách se svými projekty. Za všechny členy Root i projektů přeji Tobě i všem čtenářům Metal Breath hodně sil do dalšího boje proti všem, kteří metalovou muziku nemají rádi."
zdroj / autor: METAL BREATH ZINE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama