Interview s Anette v češtině !

9. července 2007 v 10:51 |  Nightwish
Interview s Anette v češtině !
Z 24.05.2007


Jaká je tvá hudební minulost? Mohli jsme tě slyšet zpívat i v jiných kapelách?

Narodila jsem se a vyrostla v hudebně založené rodině. Už od dětství jsem zpívala a matka mě nutila hrát 8 let na hoboj! Jezdila jsem s mámou a její kapelou na turné a čas od času s nimi i zpívala. Od 13 jsem vyhrála pár uměleckých přehlídek amatérů.

Moje první kapela hrající coversongy se jmenovala Take Cover, já měla 17 a ostatní byli starší, pak jsem se dostala do kapely s názvem Alyson Avenue, nejdřív jako studiová zpěvačka, pak jsem dostala vůdčí úlohu a od roku 2000 jsme vydali 2 alba. Když mi bylo 21 hrála jsem hlavní roli v rockové opeře/muzikálu v Helsingborgu nazvané Gränsland a pak jsem se dostala na Baletní Akademii v Gothenburgu. Působila jsem v mnoha různých kapelách a sborech, a dělala i nějaké studiové práce a zpívala na svatbách.. Nedávno jsem nazpívala duet s Michaelem Bormannsem (bývalý zpěvák Jaded Heart) na jeho albu "Conspiracy".

Dříve jsem chodila na hodiny zpěvu k soukromému učiteli na Hudební Konzervatoř v Kodani, v Dánsku, a teď když potřebuji zasdu si na Hudební Univerzitu v Malmö. Zpívala jsem téměř každý žánr, který existuje.Řekni nám jak to vlastně proběhlo, že jsi se stala novou zpěvačkou. Jak jsi poslala demo, dostala první odpověď, setkala se poprvé s kapelou atd..

Poprvné jsem NW slyšela několik měsíců předtím než byla vyhozena Tarja, takže jsem vůbec neznala minulost skupiny. Dozvěděla jsem se o nich díky tomu, že moje neteř je jejich fanynka, a já si řekla, že bych si od nich mohla něco poslechnout, protože mě zajímá každá nová hudba. Koupila jsem si jejich výběrové album a okamžitě si jej zamilovala. Když jsem se dočetla o Tarjině odchodu, byla jsem ve skupině hrající cover songy ABBY, kde mi řekl náš zvukový technik, že si myslí, že bych se měla ucházet o místo nové zpěvačky, ale protože nezpívám klasickou hudbu, nebyla jsem si jistá. Párkrát jsem o tom přemýšlela a nakonec jsem se rozhodla zeptat se dvou kámošů jestli by nemohli nahrát doprovodnou hudbu k Ever Dreamu a oni souhlasili. Pustila jsem se do toho, aniž bych si kdy předtím tu píseň nějak zkoušela, protože jsem ji chtěla interpretovat svým vlastním způsobem. Po pár hodinách jsem byla hotová. Našla jsem e-mail na Tuomase, poslala mu demo a už po jednom týdnu od poslání, mi sám Tuomas odpověděl... byl nadšený a můj hlas a celá píseň se mu opravdu líbily! Wow, byl to opravdu milý mail a já byla samozřejmě totálně šťastná.... potom se mě zeptal, jestli bych mohla nazpívat další 3 písně z instrumentální verze Once, které mi poslal o několik týdnů později. Potom jsem tedy nahrála Nemo, Higher Than Hope, Wish I Had An Angel a také jsem pro ně jako bonus zazpívala Kuolema Tekee Taiteilijan...s mou ubohou finštinou museli umírat smíchy...;=)

Všechno jsem to odeslala a pak napsala Tuomasovi, jestli mu to přišlo. Napsal že ano a že děkuje za skvěle odvedenou práci, atd. Nechtěla jsem na něj nějak naléhat, protože mi napsal už v prvním mailu, že to všechno chcou vzít zlehka a vyhnout se všemu tomu tlaku ze strany médií atd. takže jsem se rozhodla nechat to být a čekat.... Potom, v březnu, napsali, že chcou aby jim lidé posílali dema atd. a já jsem cítila, že bych se asi měla zeptat Tuomase jestli bych jim neměla poslat něco víc, takže jsem mu napsala a dostala fantastický mail, kde psal, že jsem byla jedna z nejlepších kandidátek, a že už by mohl říct, že je možné, že bych mohla dostat to místo!!! Byla jsem v šoku, ničemu jsem nerozuměla a on neřekl proč... domnívala jsem se, že to bude možná kvůli mému věku nebo tomu, že mám dítě...
Ale protože jsem strašně tvrdohlavá a cítíla, jsem, že to něco znamená, poslala jsem jim v létě další mail, kde jsem se zeptala, jestli bych jim mohla poslat živé dvd mé skupiny, Alyson Avenue, a Tuomas napsal, že ano. Poslala jsem to teda, a v srpnu jsem dostala mail od Ewa, který se mě ptal na nějaké otázky, na které jsem odpověděla. Potom jsem dostala pozvání, abych se v září setkala s kapelou a zkusili si nějaké songy. Dostala jsem se tam, setkala se s nimi a zazpívala 5 nebo 6 starších písní. Další den jsem šla do Emppuova studia, abych pro ně nazpívala pár nových věcí. Vypadalo to docela dobře a všichni byli děsně skvělí. Okamžitě jsem cítila, že bych s nimi chtěla pracovat, protože byli nohama na zemi a měli zvláštní styl humoru. Když jsem večer přistála na Kastrupském letišti, dostala jsem sms od Ewa, že jsem se jim všem moc zamlouvala a chtějí mě během pár měsíců určitě znova vidět.. Byla jsem táááááák šťastná, že jsem celou cestu domů brečela.

Předtím než jsem šla znovu do studia jsem dostala pár písní, abych je mohla nazkoušet a dostala jsem se tam znovu v říjnu. Nejdřív jsme jeli na Tuomasův ostrov v Kitee, měli jsme pár večírků a prostě jen tak byli spolu, bylo to milé a vcelku odpočinkové. Protože jsem taky z venkova, cítila jsem se v Kitee dobře a byla to pro mě opravdová čest, že jsem byla pozvaná na takové Tuomasovo speciální místo. Po Kitee jsem s Tuomasem nafotila pár zkušebních fotek s maskérkou a velmi dobrým fotografem. Potom jsme šli do studia nahrát pár písní, které jsem si připravila a potom jsem odjela domů, po 6 dnech ve Finsku... Ještě tu noc jsem dostala od Tuomase mail, že ještě počkají do dalšího roku než se rozhodnou. Čekala jsem a byla jsem samozřejmě hodně nervózní, ale byla jsem tou dobou v kontaktu s kapelou a s Ewem a všichni to viděli velmi pozitivně, takže jsem se cítila dobře.

Potom, 30. ledna, mi Tuomas volal, nejdřív mluvil o nějakých jiných věcech a pak prostě řekl: Rozhodli jsme se, že s tebou do dalších let budeme počítat....haha! Řekl to tak klidně a mě se v ten moment chtělo křičet, ale snažila jsem se být taky klidná, ale celý zbytek rozhovoru jsem měla problémy vnímat, co říká... Trvalo mi mnoho týdnů než jsem si konečně uvědomila, že moje dlouhé čekání (1,5 roku) bylo konečně pryč a já to místo dostala.


Co si myslíš o fanoušcích, kteří tvrdí, že Nightwish je bez Tarji mrtvý?

Chápu, že se fanoušci bojí, protože zpěvačka je pro skupinu hodně důležitá. Ale zároveň si myslím, že kapela jsou všichni její členové a protože se kluci rozhodli pokračovat v cestě, doufám že fanoušci s nimi (a se mnou) zůstanou a dají novému albu šanci. Nezměnila se celá kapela - je to stále ta stejná hudba, texty a pocity jako předtím až na to, že teď tam zpívám já.


Jaké jsou tvé pocity s blížícím se dnem, kdy bude tvá identita odhalena veřejnosti? Těšíš se nebo se bojíš jak budou fanoušci reagovat?

Těším se na to, protože už to nebudu muset držet v tajnosti před mými přáteli... a taky budu moct jít veřejně někam s kapelou, aniž bych se bála jestli mě někdo uvidí a rozšíří do tisku nějaké fámy.


Byla jsi už předtím na nějakém dlouhém turné? Jak si myslíš že zvládneš fakt, že cestování a trocha spánku budou těžké, obzvlášť pro zpěvačku?

Ne, nikdy jsem nebyla na delším turné, ale hráli jsme i několik koncertů za sebou. Takže vím moc dobře, že to bude těžké. Bude to pro mě samozřejmě velká událost. Nevím jak můj hlas zvládne ten nedostatek spánku atd. takže už teď chodím na více lekcí zpěvu, abych si posílila hlas na události, které mě čekají, doma si nacvičuju koncerty abych se dostala hlouběji do písní a mohla je zpívat různými technikami. Ale spánek je ta NEJdůležitější věc pro můj hlas, takže se pokusím na turné spát tak moc, jak jen to bude možné, kdykoliv a kdekoliv budu moct.


Co očekáváš od nadcházejícího alba a Světového turné?

Opravdu doufám, že tohle album fanoušci uvítají a snad získáme i nějaké nové posluchače. Doufám, že lidi uslyší, jak ráda ty songy zpívám a že opravdu miluji to co dělám. Turné pro mě bude zatraceně dobrá jízda! Toužila jsem po tom celý život a teď uvidím celý svět společně se svou novou "rodinou"...Bude to to nejlepší v mém životě, jsem si tím jistá!


Máš nějaký podíl na psaní a úpravách nových songů?

Ne, písně byly napsané už dlouho předtím než jsem je nahrála.


Jaké jsou tvé první dojmy z nového materiálu?

Jsou to jako vždy skvělé písně a Tuomas tam uplatnil orchestr a sbor úžasným způsobem... Je to velmi rozmanité album, posluchač se nebude nudit...;=) Jsou tam velmi energické písně, stejně jako velmi jemné songy plné emocí. A k nalezení jsou na albu i určité etnické prvky...


Řekni nám něco o sobě. Co je pro tebe kromě hudby důležité?

Jsem citlivá osoba, což znamená že žiju život skrz srdce a žaludek, ne vždy skrz hlavu… A ohledně toho co je pro mě důležité, myslím, že hlavně potřebuji cítit, že můžu být sama sebou s lidmi, kteří jsou mi blízcí, že nepotřebuju být někým kým nejsem... I když jsem člověk, který miluje, když může být někde společně s ostatními, potřebuji i svůj vlastní prostor a možnost být o samotě, abych mohla přemýšlet a dostat se do sebe. Ráda ostatním naslouchám, cítím s nimi a pomáhám jim, pokud mají nějaké potíže, ale nikdy nikomu neradím, když si myslím, že to ode mě nechce...Nemám ráda negativní lidi, takže se snažím být mezi pozitivně naladěnými, pokud to jde...;=) Nesnáším když mi někdo říká, že něco prostě nepůjde, protože tu není nic co by nešlo! Všechno je možné pokud opravdu chcete, aby se to stalo!


Je tu ještě něco co bys chtěla vzkázat fanouškům?

Chraňte si své sny, nikdy nepřestaňte věřit, protože všechno je možné!!! Rock on a doufám, že se všichni uvidíme na turné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama