Moje oblíbené filmy

Freddy versus Jason

11. března 2007 v 21:26 | Metalistka
O ČEM FILM JE:
Freddy Krueger, kotelník, který bestiálním způsobem zprovodil ze světa několik dětí z Elm Street. Jedné noci se on sám stal obětí nespokojených rodičů, kteří vhodili do jeho doupěte zápalné lahve a brutální vrah uhořel. Ovšem z Elm Street se neztratil. Vrátil se a jako děsivá noční můra pokračoval ve svém vražedném řádění, a to tak, že se nejprve vplížil své oběti do snu a ve snu ji usmrtil...
Jason Voorhees jako desetiletý chlapec utonul v kempu u jezera Crystal Lake díky nepozornosti vedoucích. Jeho matka pak sérií brutálních vražd dosáhla toho, že byl kemp uzavřen, byť přitom sama zemřela. V jejím díle pak pokračoval sám Jason. Svojí mačetou bez milosti zabil každého, kdo se pokusil do kempu přijít...
A teď stojí tito dva zabijáci proti sobě.
Elm Street je již poklidné město. Na Freddyho, který je v pekle, se úplně zapomělo, čímž ztratil svou moc. Děti již legendu o něm neznají a jak říká sám Freddy: "Nevadí mi být po smrti, ale nebýt populární!" Rozzlobený se vůbec nehodlá smířit s myšlenkou, že by tam měl zůstat již napořád.
Jeho plán je jednoduchý. Poslat vraha Jasona Voorheese s mačetou do Elm Street, aby nastolil vládu strachu. A právě strach je to, co dává Freddymu sílu.
Jenže, ovládnout tak mocnou bytost jako je Jason není snadné, natož jak ho jen probudit ze spánku pod zemí?
A tak se mu v hlavě zrodí ďábelský plán - vezme na sebe podobu Pamely Voorheesové, aby přivedl Jasona zpátky na svět. Pro začátek se převtělí i do jeho první oběti, aby mu ukázal, že neumřel a že stále dovede zabíjet. A pošle jej do Elm Street s jediným cílem - zabíjet a šířit strach. A v tom strachu si lidé znovu vzpomenou na Freddyho a on bude moci opět páchat své brutální vraždy.
Z Jasona se stane stroj na zabíjení. Zatímco Freddy zůstvává v pozadí, Jason likviduje jednu oběť za druhou a s chutí si příjde zasekat i na párty do kukuřice. Zde je i dívka Gibb, která se opilá vydá z párty pryč a o pár chvil později uprostřed kukuřice usne ... a ocitne se ve Freddyho kotelně. Avšak ve chvíli, kdy už ji má Freddy na dosah, zasáhne Jason a sebere mu jeho oběť přímo před nosem. Freddy si uvědomí, že Jason už jen překáží a je na čase poslat jej zpátky do pekla. Dobrovolně ovšem Jason určitě neodejde...

Děj vrcholí ve finálním střetu obou zabijáků u jezera Crystal Lake. Pojetí souboje tak trochu připomíná efekty z filmu Matrix, ale nudit se určitě nebudete.
Z hereckých představitelů jednoznačně vynikají oba zabijáci a nechybí ani Freddyho černý humor. Ostatní, zejména teenageři, zůstavají bokem a vyjímá se mezi nimi pouze Monica Keena jako půvabná Lori, která v některých scénách působí dost sexy.
***

Film je prostě vytvořen přesně podle narýsovaných pravidel žánru - Celý děj filmu se prakticky točí kolem dvou hlavních hrdinů - Freddyho a Jasona, avšak nechybí zde partička mladých lidí, kteří začínají tušit, koho mají proti sobě. A pokud chtějí zachránit své životy, musí se oběma zabijákům postavit a pokusit se poslat je tam, odkud přišli.
Hned po pár prvních minutách vám sice bude jasné, kdo pravděpodobně zemře, a kdo přežije, ale to je u hororů běžné. Navíc Jason je hodně aktivní masový vrah, který se s radostí sobě vlastní vrhne na ravovou párty a poseká tam pár (desítek) lidí, takže sice víte, kteří hlavní hrdinové zůstanu na tomto světě, ale u vedlejších postav si vůbec nebude jistí, kteří z nich se za chvíli bude snažit (marně) odplazit od neodbytného zabijáka.
Ale ze všeho nejvíce se jistě budete těšit na finální střet Freddyho a Jasona. Ten, ale nebude tak bombastický, jak byste očekávali. Určitě není nudný, ale mohlo to být lepší.
PROSTĚ...
Obě série jsou samozřejmě v lecčems odlišné a to je skutečnost, kterou je třeba brát v úvahu. Freddyho filmy obsahují díky jeho morbidním kouskům spoustu černého humoru, což se o většině filmů s Jasonem říct nedá a pokud se nesmějete tomu, že má někdo mačetu zaseknutou v hlavě tak si bránici moc neprocvičíte. To je hlavní důvod, proč se Freddy vs. Jason atmosférou víc podobá sérii z Elm Street, než Pátkům třináctého. Je to samozřejmě pochopitelné, protože crossover je v podstatě kompromis, navíc jsou oba hrdinové už dávno součástí horrorové popkultury, takže jde hlavně o zábavu. Jason už se neobjevuje jen když má zabít a na plátně je stejnou dobu jako Freddy, aby nebyli ošizeni fandové ani jedné strany.
Freddy i Jason mají svůj nezaměnitelný styl. Spálený kotelník má opravdu černý smysl pro humor a jeho likvidování obětí je vždy originální (krvavé), na druhou stranu i Jasonova klasická poprava mačetou má svůj styl…
A navíc ani jednoho z nich není zrovna jednoduché zničit. A, že se o to snažila a snaží spousta lidí v několikadílných sériích hororů.
Závěr filmu: Jason probodne Freddyho jeho vlastní rukavicí (i s rukou), Freddy pošle Jasona pod kytičky (do vody) a nakonec zemře (vážně je mrtvý?) i Freddy, když mu hrdinka Lori usekne hlavu.
Ke všemu má ale film variabilní konec (tři verze), takže pokud jste ho ještě neviděli, můžete si vlastně vybrat, jak chcete aby zkončil :)) zda vyhraje Jason, Fredy, nebo to bude remíza :)) Ovšem základní konec je takový, že Jason vystupuje z vody a v ruce drží Freddyho hlavu, která těsně než zmizí ze záběru kamery na diváky mrkne - dočkáme se pokračování ;)
Ovšem je rozhodně originálním nápadem, aby se v jednom titulu setkaly dvě klasické hororové postavy, které měly vlastní série. A tentokráte se to i docela vyplatilo. Ne, že by Freddy Vs. Jason byl nějak příliš revoluční, ale na druhou stranu to není další z průměrných vyvražďovaček, a to především právě díky tomu, že "likvidátor" není jen jeden, ale dva a navíc, i když nejdříve stojí bok po boku, se nakonec pustí sami do sebe.
Freddy Vs. Jason je příjemným oživením dvou legendárních hororových zabijáků, které se nekompromisně drží žánrových hranic. Není příliš inovativní, ale také není nudnou podívanou. Určitě jde o nadprůměrný horor, který pobaví i vyděsí. Dokonalá zábava na páteční (nejlépe 13-tého) večer…
A navíc, Freddyho čepele i Jasonova mačeta jsou stále sympaticky ostré…
Freddy vs. JasonFreddy vs. Jason
 
 

Reklama