Moji oblíbení spisovatelé

Jan Kantůrek aneb skvělý překladatel Zeměplochy

12. července 2007 v 12:24
Jan Kantůrek (narozen 4. května 1948 ve Zlíně) je dvorním překladatelem Pratchettových děl. Je ženatý a má dvě děti. K práci, která jej později proslavila, se dostal díky své vášni pro Tarzana. Minulý režim pokládal tuto literaturu za pokleslou a většina příběhů nebyla přeložena. V antikvariátech se však daly sehnat anglické originály. První paperback luštil přes půl roku, ale nakonec se zadařilo. Díky obnovení klubu Julese Vernea v roce 1986 začal překládat "na papír", protože členové klubu si vyměňovali svá dílka mezi sebou.
V letech 1975 - 1990 pracoval jako technický redaktor v nakladatelství Artia, pak přešel na dva roky do Aventina, kde se necítil příliš spokojen. Tehdy ho navštívil Vlastimír Talaš a nabídl mu práci profesionálního překladatele. Nejprve se jednalo o westerny, conanovky a horory. Pak ale přišel pan nakladatel s první Zeměplochou. Jan Kantůrek neměl tušení, že všichni profesionální překladatelé před ním tuto práci odmítli jako nemožnou. Někteří čtenáři sice Kantůrkovi vytýkají nedůslednost a občasné věcné chyby, Terry Pratchett se však nechal slyšet, že dobrým překladem svých knih si je jist akorát v Holandsku a u nás.

Terry Pratchett

12. července 2007 v 12:22 | WIKIPEDIE
Terry Pratchett
Terry Pratchett, celým jménem Terence David John Pratchett (* 28. dubna 1948), je anglický autor , známý především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha. Do češtiny jeho dílo překládá Jan Kantůrek.

Životopis

Pratchett se narodil v Beaconsfieldu v hrabství < Davidovi a Eileen Pratchettovým. Své vzdělání připisuje Technical High School a Beaconsfieldské veřejné knihovně.
Prvním vydaným dílem byla krátká povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu), uveřejněná v jeho školním časopise když mu bylo 13 a poté, v roce , znovu v časopise Science Fantasy, za což obdržel 14 . Druhá uveřejněná práce se jmenovala Night Dweller (Noční tvor) a objevila se v 156. čísle časopisu New Worlds v listopadu <1965.
Po odchodu ze školy v roce <1965 získal práci v místních novinách Bucks Free Press a později působil v několika dalších regionálních novinách v jihozápadní Anglii včetně Western Daily Press a Bath Chronicle.
V tomto novinářském období byl vyslán udělat interview s Petrem Bander van Durenem, jedním z ředitelů malého vydavatelství, kde právě vycházela nová kniha. V průběhu rozhovoru se zmínil, že sám napsal knihu The Carpet People (česky Kobercové). Ta byla nakonec vydána v roce 1971 a slavnostně představena v oddělení koberců obchodního domu Heal's na Tottenham Court Road v .
V roce 1980 se Pratchett stal tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti Central Electricity Generating Board, kde v jeho působnosti bylo několik jaderných elektráren. Později vtipkoval o tom, že předvedl svůj smysl pro dokonalé načasování, protože změna zaměstnání následovala brzy po jaderné katastrofě v Three Mile Island v v USA.
Práci pro CEGB opustil v roce <1987, kdy začal vydělávat víc peněz příležitostným psaním. To mu umožnilo zvýšit tempo a v současné době většinou napíše dvě knihy ročně.
Od roku <1998 je držitelem řádu za zásluhy o Britské království za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu "mám podezření, že 'službu literatuře' prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat". V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na universitě ve Warwicku.
Jeho dcera Rhianna Pratchettová (narozena <1976) je autorkou fantasy a novinářkou.
Jako svoje záliby Pratchett uvádí "psaní, procházení, počítače, život". Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih.

Obálka Barvy kouzel Dílo

 • Kobercové (Kobercoví lidé) - 1971, v originále The Carpet People, základ příběhů o Nomech
 • Vyprávění o Nomech - v originále The Nome Trilogy, nebo The Bromeliad Trilogy (v USA)
  • Velká jízda - v originále Truckers
  • Velký boj - v originále Diggers
  • Velký let - v originále Wings
 • Odvrácená strana slunce - 1976, v originále The Dark Side of the Sun (sci-fi)
 • Strata - <1981, čistokrevné sci-fi o planetárním inženýrovi Kinu Aradovi, v němž se poprvé objevuje motiv ploché země (ještě trochu odlišné od později napsané>Zeměplochy)
 • Série děl "Úžasná Zeměplocha", od roku 1983, v originále Discworld
 • Dobrá znamení - v originále Good Omens spolu s , humorně pojatý příběh o zrození Antikrista.
 • Série příběhů Johnnyho Maxwella, který vidí mrtvé, mimozemšťany a spoustu dalších divných věcí:
  • Johnny, jen ty můžeš zachránit lidstvo - v originále Only You Can Save Mankind, sci-fi o tom, co se stane, když se z počítačové hry stane skutečnost a hráči zjistí, že ve virtuální střílečce zabíjejí živé bytosti.
  • Johnny a bomba - v originále Johnny and the Bomb
  • Johnny a mrtví - v originále Johnny and the Dead
 • Nefalšovaná kočka - humorný úvod do kočičí povahy
 • Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci - v originále The Amazing Maurice and his Educated Rodents, o mluvící kočce, mluvících krysách, stepující kryse… Za tuto knihu dostal Terry Pratchett v roce 2002 Carnegie Medal.
 
 

Reklama