Therion

Okradení symfonici

8. prosince 2007 v 10:41 | Spark
Při nedávném vystoupení Therin v childském hlavním městě Santiagu byl vůdčí osobnosi kapely Christoferu Johnssonovi odcizen MacBook v hodnotě přes 60 tisíc korun.
...
Hudebníka ztráta velmi rozhořčila, jelikož měl v přístroji uložené práce, kterým se věnoval v průběhu turné. Viník byl naštěstí brzy dopaden chilskou policií. Zvláštností je, že šlo o jednoho z techniků stavějících pódia. Chris doufá, že způsobené škody budou minimální. Okradení se nevyhnul ani další člen Therion, jeden z vokalistů Snowy Shaw. Ten pak na letišti v San Franciscu postrádal svůj pas. Na vystoupení v Japonsku tak musel cestovat s provizorním pasem a v ,,zemi vycházejícího slunce" žádat znovu o vízum. Nyní ještě musí požádat o přidělení víza v USA, aby mohl bezstarostně pokračovat v koncertní šňůře. Na výroční koncert v rámci oslavy 20 let existence Therion se mohou těšit i tuzemští fanoušci, 14.prosince v klubu Roxy v Praze. Vystoupení bude jedinečné tím, že playlist sestavili samotní fanoušci prostřednictvím internetového hlasování a pravděpodobně také zazní veškeré skladby z alba ,,Theli".

Historie Therion

24. srpna 2007 v 14:25 | http://cody.eldar.cz

Blitzkrieg a MegaTherion

V roce 1987 Christofer Johnsson založil v Upplands Väsby hudební uskupení s názvem Blitzkrieg (Chris hrál v té době na baskytaru, kytaru hrál Peter Hansson a Oskar Forss měl bicí - tato formace vycházela hudebně z Metallicy a Slayeru), jenž se později přejmenovalo nejdříve na MegaTherion (Chris přešel na elektrickou kytaru a repertoár se stal jasně deathmetalovým, také svou roli sehrálo ovlivnění kapelou Celtic Frost) a finálně na Therion (těsně předtím odešel Oskar a místo něj nastoupil Erik Gustafsson]. Jádrem, mozkem, leaderem kapely, hudebním géniem, rotorem i statorem kapely je kytarista, zpěvák, hráč na klávesové nástroje a autor hudby i textů Christofer Johnsson. Není mnoho hudebníků, kteří by excelentně, tak jako on, zvládali všechny tyto funkce a vedli tak svou kapelu cestou slávy. A koneckonců on je nyní jediný původní zakládející člen kapely.

Deathmetalové začátky Therionu

První alba Therionu byly jasně deathmetalové, ovšem s nezapomenutelnou melodikou a technickou precizností všech skladeb. Začalo to v roce 1990 albem "Time Shall Tell", což bylo vlastně první demo album, protože před rokem 1988 mělo toto hudební uskupení jen 2 koncerty a žádné demo nahrávky! Album "Of Darkness" byla vlastně "ostrá" verze předchozího alba, tyto alba nahráli u Deaf Records. Ovšem spolupráce s tímto vydavatelstvím byla tak špatná, že Therion přestoupil k Active Records, kde natáčeli další album "Beyond Sanctorum" v roce 1992. Na tomto albu hráli jen Peter a Chris, protože Erik odešel do USA.
Následovala velká "přestavba" členů kapely. Odešel Peter a příšli Piotr Wawrzeniuk na bicí, Andreas Wahl na basu a Magnus Barthelsson na kytaru. V této éře experimentů vznikalo album "Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas", které bylo výsledkem jejich pocitů a vlivů Iron Maiden a Judas Priest. Active Records s nimi po tomto albu zrušilo smlouvu a tak Therion se potřetí stěhoval do stáje Megarock Records, což ale nevydrželo dlouho a tak poslední změnou bylo zabydlení u Nuclear Blast. Výsledkem bylo vynikající album "Lepaca Kliffoth" s perskými motivy a inspirované kapelami jako Klaatu, Pavlov's Dog, Eloy, Pink Floyd a Mandala Band. Následovaly problémy u budoucnosti celé kapely, kdy Chris to řešil převážně s Piotrem. Kapela zjistila, že je turné příliš unavují a že bez manažera je to velmi náročné. Také pro své další plány potřebovali lepší nahrávací podmínky, chtěli angažovat chorálové pěvce a spoustu dalších věcí, které záviseli na finančních podmínkách. Chris nakonec zavolal řediteli Nuclear Blast a celou situaci mu vyložil. Po zvážení situace ředitel Markus Steiger na vše přikývl a na místě druhého kytaristy se dostal Jonas Mellberg a vše se opět mohlo dát do pohybu.

Průlom do opery

Albem "Theli" Therion jasně ukázali že gotický, operní a mystický metal je to, co umí a setsakra dobře! Od tohoto alba přidávali klasické nástroje, mužské i ženské operní vokály, chorály, motivy severské a arabské a tak každé jejich album je krokem vpřed a vždy dokážou své posluchače příjemně překvapit. Někteří hudební kritici říkají, že skvěle dokázali skloubit melodiku Iron Maiden ovlivněnou metalovou vlnou s klasickým pojetím vážné operní hudby. Proto Chris angažoval také hudebníky vážné hudby: violy, flétny, cela a spoustu dalších nástrojů známých z klasické (vážné) hudby. Mezi jinými skvělými jmény tak můžeme najít i Sarah Jezebel Devu i Lorentze Aspena, Ralfa Scheeperse, Petera Tägtgrena a Hansi Kürscha. Od této doby tedy se Therion projevuje operním zvukem a tento postup se jeví jako geniální tah a tak album od alba nacházíme stále nová překvapení a vylepšující se zvuk, texty a hudbu.

10-tiletá krize

Následovalo veleúspěšné turné a 10-tilété výročí trvání oslavil Therion albem "A'arab Zaraq Lucid Dreaming", jehož úspěch byl také vynikající. Ovšem problém nyní tkvěl v tom, že po různých osobních problémech z kapely odešli všichni "normální" muzikanti a zůstal jen Chris a operní sólisté angažovaní pouze jednorázově. Takže vypomáhat přišel jako již několikrát Chrisův přítel Tommy a tak se zrodilo album "Vovin", které bylo v podstatě Chrisovým sólovým projektem, ale pod jménem Therion. Následovalo opět turné, protože tržby za prodané nosiče byly dvojnásobné oproti Theli, ale bylo to všelijak poslepované. Tommy hrál druhou kytaru. Sami Karppinen byl najmutý bubeník a některé dívčí hlasy byly nuceny zpívat pánské party! Prostě in provisorium. Tato doba zrodila album "Crowning of Atlantis", kde se Sami přiřadil k novému Therionu nastálo.

Nová éra Therionu

Sami také dostal do Therionu bratry Niemany Kristiana a Johana, což je již dnešní sestava Therion. Nyní se teprve ukázalo, že to je pravá kapela. Všichni členové plně pracovali na nových písních, jak na textu i hudbě a tak Therion pokročil výrazně nahoru. Následovalo plně koncepční albam s mystickou tématikou, jenž mělo svůj koncept promyšlen do posledních tónů. V této skvělé sestavě zvládli turné do Jižní Ameriky i jinde po světě a tak Chris po létech konečně v klidu nasbíral materiál na další alba.
V roce 2002 Therion oslavil 15-ti leté výročí "živým" dvojalbem Live in Midgard.
Již zmíněný materiál jenž Chris připravil, bylo 55 (!) nových písní a tak v květnu roku 2004 vyšly hned dvě alba Lemuria a Sirius B, která jsou fenomenální v tom směru, že Therion si na ně pozval 171 hudebníků a zpěváků!

Therion s NB

15. srpna 2007 v 15:13 | Spark
Po 12leté spolupráci THERION prodloužili svou nahrávací smlouvu s firmou Nuclear Blast na dalších pět alb. Oznámil to lídr kapely Christofer Johnson.
Therion

Dvacáté výročí THERION

11. července 2007 v 18:46 | Spark
Therion oslaví v prosinci své 20.výročí mimořádnou koncertní trasou. Během své jubilejní show skupina odehraje celé album ,,Theli",dále pak skladby ,,Adulruna Redivina " a ,,Wisdom Of The Cage" z aktuálního počinu ,,Gothic Kabbalah" a kompozice z alb ,,Vovin" a ,,Lemuria/Sirius B",pro které fanoušci pošlou nejvíce hlasů. Pozvaní budou zvláštní hosté, jejichž jména zatím zůstávají utajena. Na šestnácti prosincových koncertech budou Therion doprovázet dvě předkapely.Jednou z nich by měla být Sirenia.

Fotky Therion

6. června 2007 v 18:02 | GOTH ZINE

Therion-fotky

25. března 2007 v 15:57 | Metalistka
 
 

Reklama